Spływy kajakowe

SPŁYWY KAJAKOWE RZEKĄ SAPINĄ I ŁAŹNĄ STRUGĄ

Zapraszamy serdecznie na organizowane przez nas spływy rzeką Sapiną i Łażną Strugą.

Nasza firma zajmuje się tą branżą już od 10 lat, posiadamy duże doświadczenie związane ze spływami.

Zawsze dokładamy starań by Państwa wypoczynek był udany, bezpieczny i niezapomniany.

Rzeka Sapina

Rzeka ma swój początek w okolicach wsi Spytkowo i łączy następujące jeziora: Kruklin, Gołdopiwo, Wilkus, Pozezdrze, Stręgiel i wpada do jeziora Święcajty.

Zaplanuj spływ poniżej prognoza na najbliższe dni.

Pogoda Kruklanki z serwisu

 

Na rzece wybudowana została w 1910 Śluzę Przerwanki obok wsi o tej nazwie. Jej zadaniem było spiętrzanie wody na jeziorze Gołdopiwo, tak aby powstał rezerwuar wodny na potrzeby Kanału Mazurskiego. Śluza ma długość 25 metrów i szerokość 4 metrów. Śluza spiętrza wodę na wysokość jednego metra.

Całkowita długość szlaku rzeki Sapiny wynosi ok 35 km.  Sapina jest jedną z bardziej malowniczych, aczkolwiek mało poznanych nizinnych rzek Mazur. Jest to szlak łatwy, nadający się do każdego rodzaju kajaka lub kanadyjki. Cała trasa począwszy od jeziora Kruklin poprzez jeziora: Patelnia, Gołdopiwo, Wilkus, Pozezdrze, Stręgiel objęta jest strefą ciszy i zakazem używania silników spalinowych. Czesto zmienające się krajobrazy, malownicze jeziora i  cisza  to znaki rozpoznawcze tej uroczej rzeki.

Ponadto nie jest to rzeka tłumnie odwiedzana przez turystów, co czyni ją bardziej atrakcyjną. Z uwagi na niewielką długość szlaku, jak i łatwość jego pokonywania, sugerujemy poświęcić na Sapinę dwa dni połączone z noclegiem na domkach campingowych ( na dłuższe pobyty zapraszamy do Agroturystyki Kruklanki.Mazury.pl ), znajdującej się w okolicach jeziora Gołdopiwo.

PROPONOWANE TRASY

  • Kruklin-Gołdopiwo – trasa łatwa , krótka 8km rozpoczyna się na jeziorze Kruklin z którego wpływamy na Sapinę i przez j. Patelnia przepływając pod zwalonym wiaduktem kolejowym dopływamy do j. Gołdopiwo nad którym nasza firma ma bazę i gdzie kończymy spływ.
  • Gołdopiwo-Święcajty- długość trasy 25 km start z j. Gołdopiwo z bazy naszej firmy płyniemy do miejscowości Przerwanki gdzie przez śluzę wpływamy na Sapinę , po około 20 min wpływamy na j.Wilkus kierujemy się na północ na końcu jeziora skręcamy na zachód i przez wąski przesmyk wpływamy na Sapinę i dalej na j.Pozezdrze stamtąd pięknym odcinkiem Sapiny który płynie przez las dopływamy do j. Stręgiel skręcamy w lewo i po pół godzinie jesteśmy na j. Święcajty gdzie kończymy spływ.

        Aktualny cennik znajdziecie Państwo tutaj

Rzeka Łażna Struga

Dzika, pierwotna i prawie nie zagospodarowana turystycznie rzeka leżąca na skraju Wielkich Jezior zachowała do dzisiaj swe niepowtarzalne piękno.
Pozostaje nie zmieniona od wielu lat i zaprasza wszystkich ceniących ciszę i spokój.

Łaźna Struga jest częścią rzeki Ełk, jednej z największych na mazurach. Od kanału dopływającego do jeziora Pilwąg rzeka zaczyna nosić nazwę Łaźna Struga i w tej okolicy rozpoczniemy nasz spływ.  

Rozpoczynamy od Jeziora Litygajno i proponujemy dwie trasy:

Krótsza – od Jeziora Litygajno do Wsi Przełom ok. 25 km

Dłuższa – od Jeziora Litygajno do Wsi Stare Juchy ok. 40 km 

Comments are closed